yazikusagi.com

Yabani At: Mustang

Başlığı okuyunca aklınıza araba markası mı geldi? Bu yazıda araba olan mustangden değil, at olan mustangden bahsedeceğim.

Mustang yabani bir at. ABD’nin batısında yaşamakta. Ağırlığı 270-365 kg civarıdır. Hızlı, dayanaklı atlardır. Bu yüzden olsa gerek, bu atın adını arabaya vermiş insanlar. 1500’lü yıllarda İspanyolların Yeni Dünya’ya getirdiği atlarla, Kızılderililerin atlarının karışımıdır.

Batıya yerleştikçe evcilleşen mustangler koyun midillisi olarak kullanıldılar. 17 yüzyıl ortalarında sayıları 4 milyon civarı olan mustanglerin bugün yaklaşık 20.000 civarında oldukları düşünülmekte.

1971'de Arazi Yönetimi Bürosu (BLM), sağlıklı atların sağlıklı meralar altında gelişmesini sağlamak için 1971 tarihli Yabani ve Serbest Dolaşan Atlar ve Burros Yasası'nın yetkisi altında vahşi atları korumak, yönetmek ve kontrol etmek üzere Birleşik Devletler Kongresi tarafından görevlendirildi. Buna göre Batı'daki yaşam formlarının çeşitliliğine katkıda bulunan, Amerikalıların yaşamlarını zenginleştirmeye devam eden ve Batı'nın tarihi ve öncü ruhunun yaşayan sembollerinden biri olan bu “serbest dolaşan vahşi atları" yaşatmak için, başta serbest dolaşan mustang popülasyonu hakkında olmak üzere, Arazi Yönetim Bürosu (BLM) tarafından koruma tedbirleri uygulanmaya başlandı. Bu bağlamda serbest dolaşan mustanglerin çiftlik endüstrisi hayvanlarıyla toprak ve kaynakları paylaşması ve aynı zamanda federal hükümetin vahşi hayvan nüfus sayısını yönetme yöntemleri gündeme gelmiştir. 

Mustanglerin ve genel olarak diğer vahşi atların yerel bir tür veya tanıtılan istilacı türler olup olmadığı sorusu ise hep tartışılan bir konu olmuştur.

Sağlıklı yetişkin mustangları avlayabilen az sayıda yırtıcı hayvan vardır. Bu avcılar çoğu modern yabani sürüyle aynı ortamda bulunmazlar. Kurtlar ve dağ aslanları, atları avlamak için bilinen iki tür olmakla birlikte teoride, at popülasyonunun büyümesini kontrol edebiliyorlar. Şimdilerde ise mustanglerin dolaştığı havzada kurt türünün oldukça nadir olduğu biliniyor. 8 Aralık 2004 tarihinde, evcilleştirilemeyen veya 10 yaşından büyük yabani atların satışına izin veren bir düzenleme yapılmıştır.

Mustanglar Arazi Yönetim Bürosu (BLM) tarafından boynun sol tarafında, değiştirilemeyen bir açı ve harfler kullanılan bir sistem kullanılarak damgalanır. Bu damgalar, kayıt kuruluşunu gösteren bir sembolle başlar. Devamında atın doğum tarihini gösteren iki rakam bulunur. En son bireysel kayıt numarası yer alır.


Yorumlar