yazikusagi.com

WordPress ile Blogger Arasındaki Farklar

Bu makalemizin sonunda kendinize uygun olanı seçmek size kalmış. Birazda kişisel bir tercih denebilir. İki sitenin de kendine özgü avantajları bulunmaktadır.

WordPress tabanlı sitemi yoksa Blogger tabanlı site mi açmalıyım?

Öncelikle şunu belirtmeliyim bilmeyen kişiler için blogger, blog sitesi kavramları WordPress üzerinde de kullanılmaktadır. Bu yüzden ben genel olarak blogspot diyorum. Blogspot denmesinin amacı bloggerın uzantısının blogspot olmasından kaynaklı.

Sadece yazı yazmak isterseniz iki sistemde benzer özelliklere sahip bu yüzden size direk blogger tercih etmenizi söylerim. Bunun nedenine gelecek olursak; blogger kullandığınızda herhangi bir domain ya da hosting almanıza gerek yoktur. Yani tamamen ücretsiz olarak blog yazılarınızı yazmaya başlayabilirsiniz. Ancak domain almanızı tavsiye ederim. Bunun nedeni ise domain insanların size güvenmelerini ve bu kişi işi biliyor demelerine neden olacaktır. Tabi ki birçok uzantı almadan blogspot üzerinden devam eden binlerce kişi mevcut ve güzel ücretler kazanıyorlar. Bloggerın bir diğer ekstra özelliği ise size ücretsiz SSL sertifikası vermesidir. SSL sertifikası nedir? Diyen olursa SSL sertifikası karşı tarafın bilgilerinin güvenli bir şekilde saklanmasıdır. Ayrıca domain adınızın kısmında SSL sertifikası aldığınız takdirde güvenli yazısı yazacaktır.

Bu yüzden blog yazacak kişilere kesinlikle blogger tavsiye ediyorum. Herhangi bir ücret talep etmeden para kazanabildiğiniz için...

Peki WordPress nerelerde tercih edilmeli?

WordPress tabanını ben en çok ticaret sitesi kullanacak kişilere tavsiye ediyorum. Bunun nedeni WordPress'in kullanmamıza olanak verdiği uygulamalar. Sitemizi WordPress sayesinde %100 olarak kullanma imkânı elde ediyoruz. Blogger üzerinde yapabileceklerimiz kısıtlı. Buna göre Wordpress ve Blogger (Blogspot) arasındaki farkları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

WordPress ile Blogger Arasındaki Farklar

Yorumlar