yazikusagi.com

Sonsuzluk Teorisi

Bu sefer sıkıcı matematik formüllerinden, sayıların korkutuculuğundan falan bahsetmeyeceğim. 😀

Büyük matematikçilerden Srinivasa Aiyangar Ramanucan'ın hayatını anlatan bir filmden bahsedeceğim. Matematik ve dünya tarihinin gördüğü az sayıda dehadan biri olan bu büyük matematikçi, çok genç yaşta aramızdan ayrıldı.

Srinivasa Aiyangar Ramanucan

Matematiğe ve insanlığa çok değerli katkıları olan bu matematikçinin hayatı film olmuş. 2015 yapımı, The Man Who Knew Infinity-Sonsuzluk Teorisi adlı filmi izledim. Kah gülümsedim kah hüzünlendim. O zamanın matematik algısı, toplum yapıları ve hayat görüşü hakkında önemli bilgiler edinebileceğiniz bu filmi mutlaka izleyiniz.

Matematikçiler genelde gizli kahramanlar olmayı pek sevdiklerinden çalışmaları ve yaşamları, onlar hayattayken değil de öldükten sonra kıymet ifade eder. Şüphesiz bir matematikçiyi, bir insanı, tarihe ve insanlığa mal olmuş birini anlamak kolay bir iş değil. Fakat bu insanların çabaları bizleri bugünkü seviyeye ulaştırmıştır.

Ramanucan'ın hayatını konu alan bu filmde ünlü İngiliz matematikçi G.H.Hardy'i ünlü aktör Jeremy Irons canlandırıyor. Yakın zamanda hayat hikayesini burada paylaşacağım bu dahi matematikçinin hayatı eminim sizleri de etkileyecektir.


Yorumlar