yazikusagi.com

İyi Başla, İyi Bitir, Maymun İştahlı Olma

Güzel bir hedef belirlemek ve bu hedefe ulaşmak için planlar yapmak yetmez. Başlanan bir işin mutlaka bitirilmesi de lazım. İradesi güçlü insanlar, başladıkları işi yarım bırakmazlar. Başladığı işi tamamlamak, Allah tarafından, insan iradesine ve insanın kendisine bahşedilen bir zaferdir.

Tuttuğu yoldan dönmek, başladığı işi yarım bırakmak ise maymun iştahlılıktır. Maymun iştahlılık irade zayıflığının göstergesidir.

İradenizin güçlü olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız, başladığınız işleri tamamlayıp tamamlamadığınıza bakınız.

Maymun iştahlı bir insan her şeyden çabuk usanır. Bir kitabı okumaya başlar, 15 – 20 sayfa okumadan onu bırakır, başka bir kitabın sayfalarını karıştırmaya başlar. Bir yelek örmeye başlar, bitirmeden başka bir işe geçer. En ufak bir zorluk, bir meşakkat gördü mü geri adım atar. Maymun iştahlı insanların başarılı olma zevkini tatmalarına imkan yoktur.

Başarılı olabilmek için Allah’a tevekkül etmekle beraber, insanlığın uzun tecrübeler sonucu ulaştığı şu ilkeye uymak gerekir: “İyi işe başla. İşe iyi başla. Azim ve gayret göstererek devam et ve başladığın işi mutlaka sonuçlandır”.

Güzel bir eser sahibi olmanın bundan başka yolu yoktur. Verimli bir insan olmak istiyorsak karşılaştığımız zorluklara göğüs germek durumundayız.

Başlangıçta her iş zordur. Zamanla insan güçlükler karşısında ümitsizliğe düşebilir. İnsan ümidini kaybetmezse, sıkıntılara katlanabilir.

Bir yığın zorluğa katlandıktan ve birçok sıkıntı çektikten sonra ortaya çıkan eser, insan bütün sıkıntıları unutturur. Eserini tamamlayan insanın duyduğu zevk, hayattaki pek çok şeyden daha değerli olabilir.


Yorumlar