yazikusagi.com

İnternetten Güvenle Alış Veriş Yapmak İçin Öneriler

Devir artık teknoloji devri. Öyle olunca internet ortamında da alışveriş yapabileceğiniz bol seçenek sunan web siteleri mevcut. Ben de birkaç zamandır internet ortamında alışveriş yapmaktayım. Tabi hemen belirteyim: İnternetten alışveriş deyince, çoğu insan korkuyor. Dolandırılırız veya aldığımız ürün istediğimiz gibi çıkmaz şeklinde korkuları ve endişeleri var insanlarımızın. Bu korku ve endişeler tamamen yersiz olmasa da tamamen haklı da değil. Ben de size bu konuda naçizane birkaç öneride bulunmak istiyorum. Bir defa alışveriş yaparken hangi siteleri tercih ettiğiniz önemli.

Türkiye'de internetten alışveriş denilince sanırım akla ilk olarak GittiGidiyor gelirdi. Birkaç zamandır bu web sayfasını kullanmaktaydım ve açıkçası çok memnundum. Sunduğu ürün sayısı olsun, fiyatlar olsun, güvenlik ve güvenilirlik olsun her yönden hoşuma giden ve sürekli kullandığım bir alışveriş sitesiydi.  Şu ana dek, bir kargo firmasından kaynaklanan sorun hariç, aldığım hiçbir üründen pişmanlık duymadım. O yüzden sizlere tavsiye edebileceğim bir siteydi. Maalesef GittiGidiyor 2022 Temmuz ayında kapanma kararı aldı. Bundan sonraki süreçte bu site artık yok.

Online alış veriş sitelerinden nakit alışveriş yapamıyorsunuz. Ama bu sitelerin sunduğu ihtiyaç kredisi seçenekleri mevcut. Bundan başka, banka kartınız veya kredi kartınız varsa -ki mutlaka vardır- güvenli alışveriş yapmanız mümkün.

GittiGidiyor, internette alışveriş konusunda tek seçeneğiniz değil. HepsiBurada.Com'u da yabana atmamakta fayda var. Buradan da alışveriş yapıyorum. N11 de iyi bir seçenek.

Oyunlara düşkün olan biri olarak Steam'den ve Origin'den alışveriş yaptığımı ekleyeyim.

Yani kısaca, güvenilir ve bilindik sitelerden alış veriş yapmak, internetten güvenli alış veriş yapmanın ilk şartı diyebiliriz. Bundan başka internetten alışveriş yaparken dikkat edeceğiniz önemli birkaç nokta:

  1. Mutlaka sağlam, orijinal bir güvenlik programınız olsun. Ben Trend Micro Internet Security programını kullanıyorum mesela. Çok pahalı bir program değil. Tavsiye ederim. Orijinal program kullanmak hem bilgisayarınıza dışarıdan erişimi engeller hem korsan programın içine yerleştirilen bazı kodlar yüzünden zarar görmezsiniz. Gizliliğiniz ve yaptığınız işlemler güven altında olur.
  2. Bütün internet hesaplarınızda; e postanızdan sosyal medya ve hatta internet bankacılığı hesaplarınızda telefonla koruma fonksiyonu açık olmalı. Mesela benim hiçbir hesabıma telefonum olmadan, dışarıdan erişmek mümkün değil. O yüzden mutlaka telefonla korumayı aktif hale getirmeniz şart.
  3. Önünüze gelen her yerde telefon numaranızı yazmamanız veya herkese vermemeniz de, internette hem alış veriş noktasında hem genel olarak güvenliğiniz anlamında önemli bir ayrıntıdır. Tabi telefonunuzun güvenliğini ayrıca sağlamak zorunda olduğunuzu hatırlatayım.
  4. Biz millet olarak, ekonomik durumumuz pek iyi olmadığından genelde warez olarak adlandırılan, yasadışı sayılabilecek programları indirip kullanırız. Bu programların tamamında virüs tehlikesi mutlaka vardır. Virüs tehdidi yalnız bilgisayarın güvenliğini değil internette yapacağınız işlemleri de riske atar. Bu durumda internetten alış veriş yapılır mı diye şüphe içinde olmanız normaldir. O yüzden korsan programları mümkün mertebe bilgisayarınıza kurmayınız.

Bunlara dikkat ettiğiniz zaman güvenle internet ortamında alışveriş yapabilirsiniz.


Yorumlar