yazikusagi.com

Hızlı Okumanızı Geliştirmek İçin 5 Öneri

Hızlı okumak önemli mi? Bence hızlı ya da yavaş, genel anlamda kitap okumak önemli. Ama hızlı okuyunca daha çok kitap okuma şansı yakalayabilir insan. Kazanım söz konusu olunca, insanın bu hızlı okuma meselesi üzerine eğilmesi ve bu yeteneği kendisi için kullanıp geliştirmesi önemli. Tabi hızlı okumak deyince bazılarımız, “efendi anlamadan okusan ne olur”, şeklinde itirazlara başlıyor. Halbuki bilimsel gerçektir, beyin gözden hızlıdır. Böylece insan hecelemeden ve üzerinde zaman harcamadan bir bakışta, bir metni okuyup kavrayabilir. Bu genel anlamda her insan için önemli olmayabilir. Ama zamana karşı yarışan bir öğrenci veya sayfalarca rapor, en azından yüzlerce belki binlerce e posta okumak ve bunları değerlendirmek zorunda olan bir yönetici/çalışan için hızlı okumak ve okuduğunu anlamak, önemli bir konu. Peki okuma hızımızı nasıl arttırabiliriz? Öncelikle okuma hızınızı test etmeniz lazım. Genel olarak herkes ortalama seviyede, yani dakikada yaklaşık 300 kelime okuyabiliyor. Muhtemelen siz de o gruba dahilsiniz. 

Göz Egzersizleri

Yukarıda bilimsel bir veriden söz ettim: Beyin, gözden hızlıdır. Ama beyne iletilen şeyler gözden geçtiğine göre, gözlerin de hızlı olması önemli. Özellikle okuma esnasında. Okuma yaparken gözün görebileceği alan genelde herkeste standarttır. Fakat belli göz egzersizleri yaparak gözün görme açısını geliştirmek, en azından bir bakışta 2-3 satırı birden görüp okumak ve okuduğunu anlamak mümkündür. İşte bu işe yarayacak bazı göz egzersizlerini yapmak, aynı zamanda okuma hızının artmasına da yardımcı olacaktır. Bu egzersizlere şuradan ulaşabilirsiniz.

Sessiz Okuma

Sanıldığının aksine sesli okuma, hızlı okumanızı geliştirmez. Bu bağlamda içinizden sessiz ama dudak kıpırdatarak veya satır satır tekrar okuyarak okuma hızınızı geliştiremezsiniz. Ama önce göz hareketleriyle gözünü geliştirir ardından dudaklarınızı kıpırdatmadan, sadece gözlerinizle takip ederek okumaya alışırsanız ve kendinizi bu şekilde alıştırırsanız, okuma hızınız artacaktır.

Kurslar

Artık devir öyle bir devir ki, hemen her alanda kolayca eğitim almanız mümkün. Bunu ister internet üzerinden aktif olarak katılım göstererek yapın isterseniz bir eğitim kurumunun çatısı altında bu eğitimi alın. Hızlı okuma kursları size yardımcı olacaktır.

NLP

İngilizce Neuro Linguistic Programming (Beyin Dili Programlama) ifadesinin baş harflerinden adını alan NLP teknikleri, hızlı okuma konusunda size yardımcı olacaktır. Aslında bu madde de bir tür kurs olarak değerlendirilebilir. Farkı, biraz daha uzmanlık gerektiren bir alan.

Çok Okumak

Son olarak özellikle en çok okunan yani "bestseller" olmuş Türk ve dünya klasiklerini okumanız, okuma hızınıza katkı yapacaktır. Bunun nedeni, bu tür eserlerin saf, duru, herkesin kullandığı ve anlayabileceği dilde yazılmış olmaları. Böyle olunca hem bu kitapları okumaktan sıkılmazsınız hem de okuduğunuzu tek seferde kolaylıkla anlar ve takılmadan hızlı şekilde okuma alışkanlığı kazanırsınız. Ne olursa olsun, hızlı okuma yapmak, sizin elinizde.

Bunu unutmayın.


Yorumlar