yazikusagi.com

Haftanın Operasyonu Deniz Üssü Newport'u Savunmayı Tamamlamak

Daha evvel World of Warships'te Haftanın Operasyonu Narai'yi Tamamlamak görevinde uzun uzadıya bilgiler vermiş ve görevi tamamladığım bir oyunu sizlerle paylaşmıştım. Şimdi bir başka operasyon olan Deniz Üssü Newport'u Savunmak görevini nasıl tamamlayabileceğimizi anlatacağım.

Başlamadan önce bir kez daha vurguluyorum: Yapay zekaya karşı oynadığımız ortak savaş (Co-Op) modu dışındaki oyunlarda ekiple beraber hareket etmek zorundayız. Bu bir ekip işi. Ortak savaşta tek başınıza oynayıp doğru hamleler yaparak oyunu kazanabilirsiniz. Ama operasyon modunda ve gerçek oyunculara karşı savaşırken mutlaka ekibinizle hareket etmelisiniz.

Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra operasyonu anlatabilirim. Öncelikle aşağıdaki savaş haritasına bakın.

World of Warships Newport'u Savunmak

Haritada kırmızı oklar yönünde saldıranlar düşmanlarımız. Turuncu bölgeler kruvazörümüz Romeo'nun savaş haritasına gireceği yerler (oyundan oyuna ya birinden girer ya diğerinden). Yeşil bölge ise bizim üssümüz. Bu alandan ayrılmadan çarpışmayı yönetmek zorundayız.

Şimdi, görevimiz şu: Müttefik uçak filosu bölgeye gelene kadar ve düşman ana taarruzu başlamadan önce kırmızı ok yönünde akın eden düşmanı, haritada gördüğünüz yeşil bölgenin kıyısından bile geçirmemek. Yani düşman gemileri o yeşil bölgeye burunlarını dahi soksalar, ana taarruz vaktinden erken başlar ve bu da bizim için sonun başlangıcı olur. O yüzden bu görevi oyundaki arkadaşlarınızla oynuyorsanız mutlaka bir zırhlının yanına Nürnberg, Budyonny, Leander veya Makarov gibi seri atış yapabilen kruvazörlerden iki tanesini almanızı tavsiye ederim. Çünkü ana taarruz öncesi akın yapan düşman gemilerinde destroyer (muhrip) denen küçük gemilerden oluyor ve bunlar can sıkıcı şekilde hızlı hareket ediyorlar. Şansınız yaver gider ve ana taarruzun erken başlamasını önlerseniz Romeo kruvazörü, yukarıdaki haritada gördüğünüz turuncu bölgelerden birinden savaş alanına giriş yapacak. O andan itibaren görevimiz Romeo'yu korumak; sağ salim yeşil bölgeye gelmesini ve savaş sonuna kadar hayatta kalmasını sağlamak.

Ana görevin yanında önemli ve ikincil görevlerimiz ise şunlar:

  1. Üsteki tüm tesis ve gemiler hayatta kalmalı.
  2. Ana taarruz başlamadan önce akın eden tüm düşman unsurlar savunma alanı dışında yok edilmeli (düşman unsurlar yukarıdaki haritada gördüğünüz yeşil bölgeyi milim dahi geçmemeli).
  3. Romeo kruvazörü korunmalı.

Oyun başladığında genelde o savunmanın yarıldığını maalesef görüyoruz.

Peki savunma yarılınca ne oluyor?

Savunmamız yarıldığında başlaması beklenen düşman ana taarruzu erkenden başlıyor ve bir anda dalga dalga düşman gemilerinin akını başlıyor. Romeo kruvazörü bölgeye gelemiyor ve en kötüsü, Gunkan isimli ağır bir zırhlı (oyunda 9.seviye Japon zırhlısı olan Izumo) çatışmaya dahil oluyor. Bu andan itibaren yukarıdaki ikincil görevler şunlar:

  1. Üsteki tüm tesis ve gemileri hayatta kalmalı.
  2. Gunkan zırhlısı yok edilmeli.
  3. Müttefikler gelene kadar ekibimizdeki en az 3 gemi hayatta kalmalı.

Dediğim gibi, iyi bir ekip oyunu çıkarırsanız bu operasyonu 5 yıldızla tamamlarsınız. Oynanmış bir oyun için buraya bakınız.


Yorumlar