yazikusagi.com

En İyi ve Ücretsiz 5 Forum Yazılımı

Forumlar çok eskiden beri varlığını sürdüren sistemler. Gerçi Türkiye’de forum kültürü öldü sayılır. Artık, eski olan belli başlı forumlar dışında forum sitesi pek tutmuyor. Ama bir topluluğa sahipseniz, bu topluluktaki arkadaşlarınızla ve internetteki diğer kullanıcılarla önemli bilgiler paylaşma, davanızı/projenizi tanıtma ve bunlar üzerine tartışmalar yapıp özgün fikirler türetme gibi amaçlarınız varsa forum sitesi fikrini gözönünde bulundurun derim.

Bu noktada aklınıza bir soru gelebilir:

Peki hangi sistemi kullanmalısınız?

İnternette kısa bir arama yaparsanız yüzlerce açık kaynak kodlu, ücretsiz veya ücretli forum sistemleri bulabilirsiniz. Ha, ücretli bir forum yazılımı kullanmak istiyorum diyorsanız ilk tercihiniz vBulletin olmalıdır bence. Bu yazıda ücretsiz yazılımlardan bahsedeceğimiz için vBulletin aşağıdaki 5 forum yazılımı arasında yer almayacak, doğal olarak. Özellikle tema, eklenti ve teknik destek ölçütlerine göre 5 tane forum yazılımına yer vereceğim.

SMF – Simple Machines Forum

Forum deyince ve ücretsiz forum yazılımı deyince belki akla gelen ilk forum yazılımıdır. Tema desteği olsun, eklenti ve teknik anlamda destek olsun, oldukça gelişmiş ve hala geliştirilen, geliştikçe güzelleşen sistemlerden biridir. Gerçi SEO konusunda geçmişten bu yana bir açığı olduğu söylenir. Ama gerçekten güçlü ve tavsiye edilen bir sistemdir. Resmi Türkçe Destek sayfasına bakmanızı öneririm.

bbPress

En sevilen hazır içerik sistemlerinden WordPress ile aynı site üzerinde etkin olarak kullanabileceğiniz bir sistem. İşin güzel tarafı, isterseniz önce bir WordPress kurar sonra eklenti olarak bbPress’i kullanırsınız; isterseniz bbPress'i doğrudan kurarak kullanırsınız. 

myBB

Şu an başka bir site üzerinde kullandığım forum yazılımı. SMF gibi oldukça güçlü ve özgün temalara, teknik desteğe ve eklenti seçeneklerine sahip. Kurmadan önce Resmi Türkçe Destek sitesinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

phpBB

Bir ara kurup sildiğim forum yazılımı. Oldukça güzeldir. Özellikle phpBB3 ile ciddi bir SEO atılımı gerçekleştiren bir yazılım. Eklentilerini elle kurmak çok eğlenceli oluyor. Buradan gerekli tüm bilgileri edinebilirsiniz.

phpKF – php Kolay Forum

Son önerim öyle dünya çapında ünlü olan bir forum yazılımı değil. Biz Türklerin ürettiği bir sistem. Ama yabana atılmaması gerektiği kanaatindeyim. Bu sistemin de diğer sistemler gibi ciddi tema, eklenti ve teknik desteği mevcut. Resmi sayfasına bakabilirsiniz. Evet, hepinize iyi forumlar.


Yorumlar