yazikusagi.com

Bludit Kurulumu 

İçerik yönetim sistemleri -ki şu bu yazıyı okuduğunuz şu sistem de bir içerik yönetim sistemidir- oldukça popüler yazılımlar ve işimizi kolaylaştırıyorlar. Bunların bir kısmı, veritabanı kullanmayı gerektirirken, bir kısmı veritabanı olmadan çalışmakta. Veritabanı olmadan çalışıyor demem sizi yanıltmasın. Veritabansız denilen sistemlerin de bir veritabanı var. Ama bu veritabanı, bilinen ve alışkın olduğumuz şekilde MySQL vb. değil. Veritabansız içerik yönetim sistemi (CMS) denilince akla Monstra, Bludit, Ghost, Grav, Nibbleblog, HTMLy gibi yazılımlar geliyor. Bu yazımızda Bludit kurulumundan bahsedeceğiz. Bludit'i çalıştırıp kullanmak için PHP ortamına sahip olmanız yeterli.

Sistem gereksinimleri şöyle belirlenmiş:

 • PHP 5.6 veya üstü.
 • UTF-8 desteği sağlayan PHP modülü.
 • Şunları destekleyen ve barındıran sunucular:
  • PHP ortamını çalıştırabilen sunucu.
  • mod_rewrite özelliği barındıran Apache sunucu.
  • ngx http rewrite module özelliği barındıran Ngnix sunucu.
  • mod_rewrite özelliği barındıran Lighttpd sunucu.

Bu gereksinimler zaman zaman güncellenebiliyor. Bunları takip etmek için buraya bakınız. Bunların olup olmadığını web alanı satın aldığınız/alacağınız firmaya sorup öğrenebilirsiniz. Bu sistemi nasıl kuracağınızı anlatayım.

Bludit'i kurmak çok kolay.

Öncelikle buradan Bludit'in son sürümünü indirin. Sonra sıkıştırılmış dosyaları ftp ile, Bludit'i nereye kuracaksanız o klasöre yükleyin. Mesela sitenizin ana sayfasına kurmak istiyorsanız public_html (sizde farklı olabilir: htdocs, www gibi olabilir) kısmına Bludit dosyalarını yüklemeniz gerekir. Daha sonra adres satırına sistemin kurulacağı alan adını veya alt alan adını yazmanız yeterli. Mesela sitenizin ana alan adına kuracaksanız http://sitenizinadi.com adresini yazmanız gerek. Bunu yazdığınız anda karşınıza Bludit yükleyici gelecek.

Bludit kurulumu

Dili seçip sonra Next diyerek kuruluma devam edin ve karşınıza gelen ekrana e postanızı ve şifrenizi yazın.

Bludit kurulumu

Hayırlı olsun, sisteminiz kuruldu. :)

Bludit kurulumu

Admin varsayılan hesabının adı admin. Siz ayarlar kısmından farklı bir kullanıcı oluşturup bunu admin olarak yetkilendirebilirsiniz. Bludit ayarları ve kullanımı da bir başka yazımızın konusu olsun.


Yorumlar