yazikusagi.com

Blog Alt Yapısında Kullanabileceğiniz Üç Yazılım

1. Varient (Ücretli) Blog Yazılımı

Varient Blog/News Script

Varient blog yazılımı daha ilk çıktığı zamanlar aldığım ve uzun süre kullandığım bir yazılım. Oldukça şık bir görünüme sahip ve HTML5 bilginiz varsa temasını rahatlıkla değiştirebileceğiniz bir yazılım. Eklenti desteği yok. Zira özelliklerine bakınca eklenti kullanmaya gerek olmadığını da düşünüyorsunuz. Facebook yorumlardan GDRP uyarısına, anketlerden reklam alanlarına, öne çıkan yazılar, son dakika haber şeridi, SEO araçları, kayıt ve üyelik yönetim sistemi, haber bülteni (newsletter aboneliği), başka kaynaklardan yazı çekmeye imkan veren RSS yönetim alanı, test-yazı-liste-video-ses formatı dahil 7 yazı formatı ve daha çok özelliği var. Yazılımı buradan satın alabilirsiniz. İlgili linkte siteyi test etmeniz mümkün. Aşağıda bilgiler kısmında üyelik bilgileri var. Onları kullanarak yazılımın test sitesine giriş yapabilir, yazılımı test edebilirsiniz.

2. Infinite (Ücretli) Blog Yazılımı

Infinite Blog Script

Yukarıdaki yazılımı geliştiren ekip tarafından yazılan bir başka ücretli blog yazılımı. Özellikleri Varient'e benzese de onun kadar çok değil. Ama üç aşağı beş yukarı birbirine yakın yazılımlar. Bu yazılımı da ilk çıktığı zamanlar almıştım. Arşivimde duruyor. Aynı yukarıdaki gibi hem satın almak hem yazılımı incelemek isterseniz buraya tıklayın.

3. Bludit Blog Yazılımı

Bludit Blog Script

Bludit alışageldiğimiz yazılımlardan farklı. Kendisini kurmak istediğiniz sunucuya atıp, sadece admin hesabı oluşturarak hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Öyle veri tabanı oluşturayım, kullanırken veri tabanı hatası aldım türü hatalarla uğraşmak istemeyenler için ideal bir yazılım. Wordpress'ten sıkıldıysanız ve başka bir yazılıma geçeyim ama yazılarım ne olacak diye soruyorsanız Bludit işinizi görür. Wordpress yazılarınızı bu sisteme aynen aktarabiliyorsunuz. Eklenti ve tema desteği de mevcut. Wordpress'inki gibi çok fazla eklenti ve tema seçeneği yok. Ama yazı yazıp yayınlamak isteyenler için gereken her şeyi sunan güzel bir yazılım.

4. HTMLy [BONUS]

HTMLy Blog Script

Veritabansız, daha doğrusu Bludit gibi kendine özgü farklı veritabanı içeren bir sistem HTMLy. Bunu kurarken de aynı Bludit gibi, kurulum dosyasını sunucuya atıp bir adımda çok kolay kurulum yapabiliyorsunuz.

Bu yazıyı ilk yazdığım zamanlarda bu yazılımın güncellemesi yapılmıyordu. Fakat bugün fark ettim; yepyeni bir tasarımla yeni güncelleme yapılmış. O yüzden hemen bunu da listeye ekleyeyim diye düşündüm.

HTMLy'nin herhangi bir eklentisi yok. Ama PHP biliyorsanız istediğiniz gibi sistemde değişiklik yapabilirsiniz veya PHP bilen birine kodlar yazdırıp sisteme entegre ettirebilirsiniz. Buradan indireceğiniz bu yazılımın örnek sitesi için buraya bakınız. İndirme sayfasında online-installer.php dosyası var. Onu indirip sunucunuza bu dosyayı atacaksınız.

Wordpress'te bulunan bazı yazı türleri HTMLy'de de var. Nedir onlar? Mesela alıntı yazı türü. Sonra video yazı türü... Yani yayınlayacağınız içeriğe göre farklı yazı türleri belirlemek mümkün.

Kurulum işlemi

Yazılımın kurulumu çok basit. Önce yukarıda verdiğim linkten online-installer.php dosyasını indiriyorsunuz. Sonra bunu, yazılımı nereye kuracaksanız, sunucunuzdaki ilgili dizine yüklüyorsunuz. Adres satırına https://siteadi.com/online-installer.php yazıp kurulum ekranına geçiyorsunuz. İlgili alanları doldurup kurulumu tamamlıyorsunuz.

HTMLt Installation

Bu yazıdaki yazılımlarım kurulumu hakkında yardım isterseniz yorum kısmına yazabilirsiniz.


Yorumlar