yazikusagi.com

Atatürk Dindar Değildi

Bize ne? Başlığı özellikle bu şekilde attım ki konuya doğrudan gireyim. Evet, bize ne birader? Atatürk dinsizdi! Bize ne?

Bu ülkedeki en geri zekalı tartışmalardan biri Atatürk'ün maneviyatı hakkındaki yorumlar. Bir taraf "Atatürk dinsizdir" diye savunurken bunların karşısındaki taraf "Atatürk dindardı" deyip Atatürk'ün Müslüman olduğunu ispatlamaya çalışıyor. BİZE NE? Atatürk dindar olsa kime faydası var olmasa kime zararı var? Nihayetinde artık ruhlar alemine karışıp gitmiş biri. 

Bıktık!

Ülkenin onca sorunu varken, hala, 21.yüzyılda Atatürk'ün dini durumunu tartışmaktan bıkmayan geri zekalılara Atatürk'ün yaptıklarını özet geçeyim de belki akıllanıp bundan sonra "biz" ne yapabilirizin tartışmasını yaparlar.

Evet, Atatürk'ün yaptıklarını kabaca özetleyeyim:

1- İşgal altında parçalanan ve yok edilen Osmanlı Devleti üzerine yeni bir devlet inşa etmek 

Burada bir şeyi hatırlatmakta fayda var: Zamanında imparatorluk olan Osmanlı Devleti'ni Atatürk yıkmadı! Osmanlı'yı kendi içindeki hainler yıktı. Lüks ve şatafat yıktı. Kötü yönetim anlayışı yıktı. Bilim ve akıldan uzak oluşu yıktı. Bunları söyleyince yine bazı geri zekalılar "Resmi tarih yalanları bunlar" diye ortaya atlıyorlar. Resmi tarih yalanıysa gerçek nedir? Atatürk'ün Osmanlı'yı yıktığı mı gerçek tarih? Yani Atatürk tarih sahnesine çıkana kadar Osmanlı Devleti dünyanın süper gücüydü, her yönden güçlü bir devletti, mesela kapitlülasyonlarla ekonomisi çöken bir ülke değildi veya 2.Abdülhamid yönetimi altında 1 milyon 600 bin km2 kaybeden bir devlet değildi; ama Atatürk tarih sahnesine çıktı ve adım adım ilerleyerek devleti yıktı, öyle mi? Valla şahane kafaları var bu arkadaşların. Zorunuza gitse de gitmese de yukarıda saydığım unsurlarla beraber devletin başındaki yanlış kadrolar (padişahlar dahil) Osmanlı Devleti'ni yıktı. Tarih derslerindeki ezberlerden sıyrıldığımızda bile Osmanlı'nın özellikle 2.Viyana Bozgunu (1683) sonrası ne çeşit bir çöküş yaşadığı dünya tarihi eserlerinde okuyabileceğimiz bir konu.

Osmanlı Devleti 10 Ağustos 1920'de Sevr Antlaşması denen paçavrayı imzalayarak zaten yok oluşunu resmileştirmiştir. Sevr Antlaşması sonucu Osmanlı'ya bırakılan toprakları hatırlayalım:

Sevr Antlaşması

Bu haritayı görüp hala bunlara resmi tarih yalanları diyen geri zekalılar varsa doğruları açıklasınlar, biz de bilelim.

NOT 1: 2.Abdülhamid'i bir halt zannedenlerin şu, şu ve şu linklerdeki bilgileri okumalarını, delilleriyle beraber Abdülhamid'in toprak kaybedişine şahit olmalarını özellikle istiyorum.

2- Cumhuriyetin ilanı ve devrimler

İşte en civcivli konular bu başlık altında yer alacak. Hemen yine geri zekalı tipler "harf devrimi hede hödö" diye atıp tutmaya, dedelerinin mezar taşlarını okuyamadıklarına falan getirecekler sözü. Bu noktadan sonra duyacaklarımız şunlar olacak:

Niye Arap alfabesinden vazgeçilmiş... Çinliler, Japonlar ve Yahudiler dünyanın en zor alfabelerine sahiplerken alfabe değiştirmemişler ama Arap harfleri güya zor diye biz alfabe değiştirmişiz ve böylece tarihi köklerimizden ve kültürürümüzden kopmuşuz... Kılık kıyafetimizle kadınlarımız başörtüsünü bırakıp açık saçık giyinmeye başlamışlar... Şapka takmadı diye din adamları asılmış...

Bunlara cevap vermekten bıktık ama yazalım bir kez daha:

Şapka giymedi diye asıldığı iddia edilen İskilipli Atıf Hoca, Milli Mücadele'ye düşman cemiyetlerden olan Teali İslam Cemiyeti'nin üyesi olmaktan ötürü ve zamanında Milli Mücadele'ye karşı olmasından ötürü asıldı! Frenk Mukallitliği adlı halkı kin ve isyana sürükleyen eserini inatla ve ısrarla yaymaya çalışması da kendisini ipe götüren bir başka nedendi.

NOT 2: Yukarıda Teali İslam Cemiyeti'nden bahsettim. AKP dönemindeki tarih ders kitaplarında bu cemiyet Milli Varlığa Zararlı Cemiyetler başlığından çıkarıldı! Teali İslam Cemiyeti vatan haini şeyhülislam Mustafa Sabri ve İskilipli Atıf Hoca'nın aralarında bulunduğu bazı "din adamı" ve "müderris"ler tarafından kuruldu. Amaçları Osmanlı Devleti'nin dağılmasını önlemekti. Lakin Milli Mücadele döneminde Ankara'daki kadrolara karşı olmuşlar ve Kuvayi Milliye'yi dinsiz olmakla itham etmişlerdir.

Bir başka husus Atatürk düşmanı gerzek kitlenin diline doladığı Harf Devrimi. Harbiden gerzek insanlar bunlar. O yüzden gerzek diyorum. Yoksa Atatürk'ü kimse zorla sevmek zorunda değil ama cahilce, ahmak ahmak bir şeyleri savunan herkese gerzek veya geri zekalı demekten çekinmem. Neymiş; Çinliler, Japonlar ve Yahudiler dünyanın en zor alfabelerine sahipmiş ama sırf alfabeleri zor diye alfabelerini değiştirmiyorlarmış. Biz ise Arap alfabesi zor deyip alfabemizi değiştirmişiz ve böylece kültürel-tarihsel bağlarımız kopmuş! İddiaya gel! Bir defa bahsedilen dillerin alfabeleri o dillerin yapısına uygun alfabeler. Arapça alfabe Türk diline uygun bir alfabe mi? Arapça'da ö yok, ü yok, ı yok, ğ yok... Arapça alfabeyle uydurulan Osmanlıca alfabesinde ö'yü, ı'yı, ü'yü... karşılasın diye uydurulmuş harfler var ama bunlar diğer harflerle aynı kullanıma sahip. Aşağıda Osmanlıca alfabeyi görüyorsunuz.

Yukarıdaki tabloda tam 35 harf var. Bu alfabeye bakarak hangi harf ü, hangi harf u söyleyebilir misiniz? Dikkat ederseniz mesela ü yerine kullanılabilecek 2 tane harf var: hemze ve vav. Peki neye göre hemze veya vav, ü yerine kullanılacak? Yazı yazarken durup bunu iki saat düşünmek zorunda mıyız? Ha harflerin ortada, başta ve sonda yazılışını akılda tutmaktan bahsetmedim daha. Yani bir harf ortada, başta ve sonda nasıl yazılır bunları da bilmek gerekiyor.

Bir de şu mezar taşı okuma romantizmi var ki evlere şenlik. Ulan mezar taşında yazan şeyi okusan ne okumasan ne? Mezar taşında ne yazar? Ayet, güzel söz veya beyit, kişinin merhum veya merhume olduğu, ne zaman öldüğü (belki), ne zaman doğduğu (belki) ve neden öldüğü (belki). Bunun dışında mezar taşında evrenin şifresinin falan yazdığını mı düşünüyorsunuz? Ha Osmanlı'daki mezar taşları bir sanattır, bu ayrı konu. Yani gördüğünüz üzere yıllardır üzerinde tepindikleri Harf Devrimi konusu bu. Bununla ilgili daha evvel bir yazı yazmıştım.

Cumhuriyetin ilanı ise başlı başına büyük bir iştir. İnsanı insana kul olmaktan kurtarıp birey haline getiren bu sistemle Cumhurbaşkanı olan zatların, Cumhuriyet'in kurucularına "ayyaş" diye hakaret ettiklerini saymazsak, cumhuriyet, insan gibi yaşamamız hususunda bize ekmek ve su kadar lazımdır.

3- Kurulan Fabrikalar

"CeHaPe bu ülkeye bir çivi mi çaktı" diye konuşan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendi hükümetleri döneminde sata sata bitiremediği, yani "özelleştirdiği" tesislerin Atatürk'ün başında olduğu CHP zamanında, daha doğrusu Atatürk liderliğindeki CHP döneminde kurulduğunu ya bilmiyor ya da konuyu çarpıtıyor.

Atatürk liderliğindeki CHP iktidarının 15 yılda Türkiye'de kurduğu fabrikaları yazalım:

1-Ankara Fişek Fabrikası (1924)

2-Gölcük Tersanesi (1924)

3- Şakir Zümre Fabrikası (1925)

4-Eskişehir Hava Tamirhanesi (1925)

5-Alpullu Şeker Fabrikası (1926)

6-Uşak Şeker Fabrikası(1926)

7-Kırıkkale Mühimmat Fabrikası (1926)

8-Bünyan Dokuma Fabrikası (1927)

9-Eskişehir Kiremit Fabrikası (1927)

10-Kırıkkale Elektrik Santrali Ve Çelik Fabrikası (1928)

11- Ankara Çimento Fabrikası (1928)

12-Ankara Havagazı Fabrikası (1929)

13-İstanbul Otomobil Montaj Fabrikası (1929)

14-Kayaş Kapsül Fabrikası (1930)

15-Nuri Killigil Tabanca, Havan Ve Mühimmat Fabrikası (1930)

16-Kırıkkale Elektrik Santrali Ve Çelik Fabrikası (1931- Genişletildi)

17-Eskişehir Şeker Fabrikası (1934)

18-Turhal Şeker Fabrikaları (1934)

19-Konya Ereğli Bez Fabrikası(1934)

20-Bakırköy Bez Fabrikası (1934)

21-Bursa Süt Fabrikası (1934)

22-İzmit Paşabahçe Şişe Ve Cam Fabrikası (1934 Temel Atma)

23-Zonguldak Antrasit Fabrikası (1934 Temel Atma)

24-Zonguldak Kömür Yıkama Fabrikası (1934)

25-Keçiborlu Kükürt Fabrikası (1934)

26-Isparta Gülyağı Fabrikası (1934)

27-Ankara, Konya, Eskişehir Ve Sivas Buğday Siloları (1934)

28-Paşabahçe Şişe Ve Cam Fabrikası (1935 - Tamamlandı)

29-Kayseri Bez Fabrikası (1934 Temel Atma)

30-Nazilli Basma Fabrikası (1935- Temel Atma)

31-Bursa Merinos Fabrikası (1935 Temel Atma)

32-Gemlik Suni İpek Fabrikası (1935 Temel Atma)

33-Keçiborlu Kükürt Fabrikası (1935)

34- Ankara Çubuk Barajı (1936)

35-Zonguldak Taş Kömür Fabrikası (1935)

36-Barut, Tüfek Ve Top Fabrikası (1936)

37-Nuri Demirağ Uçak Fabrikası (1936- İlk Türk Uçağı Nud-36 Üretildi)

38-Malatya Sigara Fabrikası (1936)

39-Bitlis Sigara Fabrikası (1936)

40-Malatya Bez Fabrikası (1937 Temel Atma- Bu Fabrika Hariç Bütün Bez Ve Dokuma Fabrikaları Atatürk'ün Sağlığında Açılmıştır.)

41-İzmit Kağıt Ve Karton Fabrikası (1934- Temel Atma)

42-Karabük Demir Çelik Fabrikası (1937- Temel Atma)

43-Divriği Demir Ocakları (1938)

44-İzmir Klor Fabrikası (1938- Temel Atma)

45-Sivas Çimento Fabrikası (1938-Temel Atma)

Sayın AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bu ülkede kaç tane fabrika açtıkları hususunda bizi bilgilendirirlerse çok mutlu oluruz. Bir vatandaş olarak benim bu konudan haberim yok. Yukarıdaki fabrikalar Atatürk'ün ölümünden sonraki yıllarda, 1950'lilerden başlayarak satılmış ve yok edilmiştir. Günümüze ulaşan tesisleri de AKP özelleştirme adı altında yok etmişti.


Bütün bunların üstüne soru: Atatürk dindar mıydı dinsiz miydi?

Bize ne!


Yorumlar