yazikusagi.com

Apple App Store Uygulama Optimizasyonu

Mobil uygulamaların dünyasında, ürünlerinizi satabileceğiniz iki önemli yer vardır: Android uygulamaları için Google Play Store ve iOS için Apple App Store mağaza dükkânı. Her iki pazar da gerçekten rekabetçidir, bu yüzden bunlardan herhangi birinde başarılı olmak istiyorsanız, sadece bir üst çentik uygulamasının geliştirilmesinde değil, aynı zamanda mağaza optimizasyonunuzda ve promosyonunuzda da zaman, çaba ve para yatırmanız gerekir. Bu yüzden bir oyun ya da uygulama yapıyım zaten çok kolay gibi bir düşünceyi aklınızdan çıkarmalısınız. Web sitesinde olduğu gibi marketlerde de optimizasyon düzenlemeleri yapmak gerekir. Eğer üst sıralara oynamak ve uygulamanızın satmasını istiyor iseniz bunları not alarak uygulayın derim. Apple App Store optimizasyonu, Google Play Store için ASO’ya benzer, ancak sıralama algoritmalarındaki farklılıklar nedeniyle, optimizasyon yaklaşımlarında da büyük farklılıklar vardır.

İşte Apple App Store’da yüksek sıralamanızı yapan veya bozan ana faktörler. Temel olarak, göz önünde bulundurmanız gereken 3 faktör grubu vardır: Anahtar kelimeler, görseller ve site dışı faktörler.

1- Anahtar kelimeler

Google Play Store için birçok uzman, anahtar kelimelerin en önemli öneme sahip olduğunu düşünmüyor (diğer birçok kişi bu yaklaşıma itiraz etse de), Apple App Store ile (neredeyse) herkes, anahtar kelimelere ek olarak, indirilen dosya sayısına ek olarak, en önemli sıralama faktörü olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni, Apple App Store tarafından kullanılan sıralama algoritmasının Google Play Store tarafından kullanılan kadar gelişmiş olmamasıdır. Bir anlamda Apple App Store, sıralamalarda karmaşık algoritmalar kullanılmadığından dolayı onlarca yıldan beri arama motorları gibidir. Ne yazık ki bu özellik, kötüye kullanım için kapıyı açar. Söylemeye gerek yok, algoritmanın basitliğini kötüye kullanır ve sayfalarınızı anahtar kelimelerle doldurursanız yardımcı olmaz. Anahtar kelimeler için sınırsız bir metin alanınız olmadığından, hangi anahtar kelimelerin ekleneceği konusunda çok seçici olmanız gerekir. Doğal olarak, anahtar kelimeler başlıkta ve açıklamada en önemlisidir, bu nedenle bu alanlara özellikle dikkat edin. Kazanan kombinasyonları bulmak için bunlarla bazı A / B testleri yaparsanız gerçekten yardımcı olur.

Çoğu zaman anahtar kelimeleriniz doğal olarak gelir, ancak bazen daha yaratıcı olmanız gerekir. Örneğin, çok sayıda rekabete sahip bir uygulama satıyorsanız, küçük anahtar kelimeler hakkında da düşünmeniz gerekebilir. Büyük anahtar kelimelerle başlamanız gerekir, ancak bu sizi hiçbir yere götürmezse, daha az rekabetçi anahtar kelimeler hakkında da biraz düşünün. Fikirler vermek için araçları kullanabilirsiniz. Bu konuda birçok anahtar kelime planlayıcı aracı var.

Yerel pazarlarda satıyorsanız, anahtar kelimeleri de yerelleştirmeyi unutmayın. Yerelleştirilmiş anahtar kelimeler popülariteniz için büyük bir fark yaratabilir!

2- Görsel

Görseller geliştiriciler tarafından sıklıkla ihmal edilir, ancak büyük bir satış potansiyeli vardır. Kural olarak, niş daha rekabetçi, daha önemli görseller kullanılmalıdır. Görseller logolar, ekran görüntüleri, fragmanlar, vb. Gibi şeyleri içerir. Teknik olarak sıralama algoritmasının bir parçası değildir, ancak rolleri çok önemlidir. Kullanıcıların dikkatini çeker ve markalaşmaya yardımcı olurlar. Örneğin kendisinin bir uygulamayı, oyunu nasıl bulduğunuzu ele alın. Genel olarak bir uygulama ile tanışmanız verilen görsel reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. Uygulamanızdaki ve sayfalarınızdaki her yerde aynı simgeyi kullanmanız özellikle önemlidir. Bu tutarlılık, marka bilinirliği oluşturmak için size çok yardımcı olur. Aynı şey ilk iki ekran görüntüsü için de geçerlidir. Mümkün olduğunca güzel ve bilgilendirici olun. Ekran görüntüleriniz tüm işlevlerinizi ortaya çıkarırsa, bunun daha az indirmeye yol açacağını düşünebilirsiniz çünkü kullanıcılar hemen uygulamanızın onlar için olmadığını görebilir, ancak mantık tam tersidir. Kullanıcıları, sadece bir şekilde onları indirmeyi başarmış olsanız bile, indirdiğiniz dosyaların sayısını artırmak için belirsiz ekran görüntüleriyle kandırmayın, çünkü bunlar size olumsuz bir not bırakacaktır. Negatif bir derece gerçekten acıtıyor! Bol eksili bir uygulama sahibi olmayı kim ister ki.

3- Site dışı faktörler

Son olarak, saha dışı faktörler dikkate alınması gereken bir grup faktördür. Bunlar zor olabilir çünkü bir şekilde sizin kontrolünüz dışındadırlar. Bu faktörler arasında şunlar yer alır: indirme sayısı, derecelendirme ve inceleme sayısı. Ayrıca en önemli olanın dış faktörler olduğunu söylemekte yarar var. Bildiğiniz üzere en iyi reklam ağızdan ağıza yayılan reklam çeşididir. İndirme sayısını artırmak için, kullanıcıların ekstra mil yapmasını ve uygulamanızı kendileri için görmesini sağlayan iyi açıklamalar yazabilirsiniz. Bununla birlikte Apple App Store’daki yoğun rekabet ile, birçok iyi açıklama fark edilmeden geçiliyor, bu yüzden mucizeler beklemeyin çünkü açıklamalarınız mükemmel olsa bile dikkat etmeyen kullanıcılar çıkacaktır. İkinci seçeneğiniz ücretlidir. Kullanıcıları uygulamanıza taşımak ve indirmelerini ummak için PPC, Facebook tanıtımını veya diğer sosyal ağların / popüler sitelerin trafiğini kullanabilirsiniz. Ancak, muhtemelen tahmin edeceğiniz gibi, ücretli tanıtım yoluyla çok sayıda indirme yaptırtmak her şeyden daha pahalı olacaktır.

Apple App mağazasındaki iyi sıralamalar için ikinci saha dışı faktör, kullanıcı oyları ve incelemeleridir. İhtiyacınız olan şey olumlu eleştirilerdir, ancak bunların gerçek olması gerekir, çünkü aksi takdirde size iyi olandan daha fazla zarar verebilirler. Bununla birlikte, kullanıcılara kötü yorum yapmaları için zarar vermeyin. Tek bir rahatsız kullanıcı, uygulamanızı gerçekten öldürecek kadar kötü bir değerlendirme ve düşük bir puan verebilir. Çok sayıda eleştirinin olması harika olsa da kötü değerlendirmeleri ve hoş olmayan kullanıcılardan gelen düşük puanları almaktan daha iyi bir sonuç elde etmek çok daha iyidir.

App Store sayfalarınızı yukarıda açıklanan şekilde optimize etmek için çaba harcıyorsanız, bu, burada iyi bir sıralama yapma şansınızı ciddi şekilde artırır. Tabii ki, sayfalarınız mükemmel (sizin fikriniz olsa da) olsa bile, bu mutlaka başarılı olacağınız anlamına gelmez, ama kesinlikle daha muhtemeldir. Bu yüzden yeni bir uygulama başlattığınızda, anahtar kelimelerinize ince ayar yapmak, görsellerini cazip hale getirmek ve indirme, derecelendirme ve incelemeleri (göze batmayan bir şekilde) tanıtmak için her zaman vakit ayırmanız gerekir. Uygulamanızın kendisi iyi ise, iyi sonuçlar göreceksiniz.


Yorumlar